Červená řepa
Dalším darem přírody, který je vhodný na podzim je červená řepa. Dodává lidskému organismu vitamíny a významné množství minerálních látek. Červená barviva betanin a betalain příznivě ovlivňují pružnost cév a krevní oběh. Dále obsahuje látky, které snižují riziko rakoviny, chorob jater i krevního oběhu.
Červená řepa je také plná draslíku. Draslík jsem již zmiňovala u banánů, ale znovu připomenu jeho význam pro naše srdíčko. Zásadní roli, kterou draslík v našem organismu sehrává je udržování integrity buněk, udržuje rovnováhu tekutin a elektrolytů a pravidelný tlukot našeho srdíčka.
Pokud máme nedostatek draslíku v těle, můžeme se cítit unaveně, slabě, případně pocítíme křeče svalů. Vyšší příjem potřebujeme při vyšší fyzické námaze, když hodně solíme a například v létě když se hodně potíme. Dnešní vyspělá společnost se projevuje nedostatkem draslíku ve stravě a přebytkem sodíku. Jídelníček našich předků byl ale v opačném poměru, obsahoval hodně draslíku a málo sodíku. Řepa je ideální potravinou jak tento rozpor napravit. Obsahuje cca 260 g draslíku v bulvě, je tedy jeho skvělým zdrojem.
Listy mají ještě vyšší nutriční hodnotu než bulva, zejména vápníku, železa, zinku, vitamínu A a vitamínu C.
Štáva z červené řepy ochucená medem zvysuje odolnost proti nachlazení a chřipce. Je také zdrojem železa, u žen dochází k jeho ztrátam při menstruaci. Řepa je vhodny zdroj jeho doplnění.

Červená řepu lze podávat jako syrovou, vařenou, kvašenou dochucenou např. křenem, zelím atd.
Z řepy jsou také dobré šťávy, pro její výraznou chuť (kterou ovlivňuje přítomnost cukrů , kyseliny jablečné, vinné a citronové) a také pro její zemitou vůni, je vhodné ji kombinovat, např. s jablky, mrkví, zázvorem a špenátem. Ochutnala ji také jako šťávu v kombinaci s rakytníkem a super.

Opět důležitá součást pestré stravy :).

Napsat komentář