Tady je takový manuálek inspirovaný poznatky získané od Doreen Virtue.

Jak rozeznáme emoční hlad od fyzického hladu…

Emoční hlad

*Je náhlý. Překvapí Vás. Může se vyskytnout po nějakém setkání, nepříjemné situaci. V jednom okamžiku na jídlo nemyslíte a nejednou vás přepadne vlčí hlad. Váš hlad nabírá na intenzitě bleskovou rychlostí.
*Je na konkrétní jídlo. Touha se týká určitého typu jídla, jako je čokoláda, těstoviny nebo hamburgery se sýrem. U emočního hladu máte pocit, že si potřebujete dát to konkrétní jídlo a žádné jiné. I když si dáte něco jiného, tak vás toto jídlo neuspokojí a pořád myslíte např. na čokoládu nebo housku se sýrem.
*Je „od krku nahoru“. Emočně podmíněné bažení po jídle začíná v ústech a mysli. Pusa chce ochutnat pizzu nebo koblihu s čokoládou. V hlavě se vám honí myšlenky na jídlo, po kterém toužíte.
*Je naléhavý. Emoční hlad chce jíst TEĎ HNED! Za chvíli neexistuje. Potřebujete svoji emoční bolest okamžitě zmírnit a to okamžitě, tedy pomocí jídla.
*Dostaví se na základě nepříjemné emoce. Emoční hlad přichází se situací, jak jsem uváděla již na začátku, přichází s nepříjemnou situací, něco podle vás pokazíte, někdo se k vám chová nepřiměřeně, naštve vás nebo se nechová podle vašich představ aj.
*Jde o automatické nebo bezmyšlenkovité jedení. Prostě co vidíte jíte, neumíte se zastavit. Můžete mít pocit, jako by vám úplně cizí ruka nandala zmrzlinu a strčila vám ji do úst („automatické“ jedení). Nebo si vůbec neuvědomujete, že jste právě snědli celý pytlík sušenek („bezmyšlenkovité“ jedení). Až když vyluxujete ledničku nebo vás rozbolí žaludek, uvědomíte si co jste vlastně snědly a můžou se objevit výčitky.
*Neustává, i když už jste najedené. Emoční přejídání vychází touhy přikrýt bolestivé pocity. Cpete se, abyste otupily emoce, které vás trápí, a klidně si několikrát přidáte, třebaže vás už možná žaludek bolí z přejedení.
*Navozuje pocit viny z toho, že jíte. Paradoxem emočního přejídání je, že jíte, abyste se cítily lépe, a nakonec si nadáváte, že jste snědli dort nebo hamburger. Slibujete si, že to odčiníte („Budu cvičit, držet dietu, vynechám jídlo atd. – zítra!“)

Napsat komentář