Mrkev má skutečně všestranný účinek na naše zdraví a hlavně chutná :).
Snižuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko rakoviny plic, zlepšuje zrak. Je lehce stravitelná, nedráždivá, proto je výbornou součástí jídelníčku kojenců, při nemoci a dietách. Měla by být zastoupená v našem jídelníčku velmi často a v různých obměnách. Její přednosti lépe vyniknou uvaří-li se, protože tepelnou úpravou se mírně pozměňuje nutriční složení a zvyšuje se biologická dostupnost některých živin. Karoteinoidy i vitamín A jsou rozpustné v tucích a lépe se pak vstřebávají, proto se doporučuje jíst je s trochou tuku.
Co si budeme povídat, královna je královnou za každé situace, takže i syrová je velmi zdravá a měla být v našem jídelníčku bohatě zastoupena.
Vrátím-li se k vlivu mrkve na naše plíce, tak mám dobrou zprávu nejen pro kuřáky. Jezte mrkev! Ze studií vyplývá, že pouhá jedna mrkev denně snižuje výskyt rakoviny plic na polovinu.
Karotka má vysoký obsah karotenoidů, které jsou spojovány nejen se snížením výskytu rakoviny plic, ale také až s 50% úbytkem rakoviny močového měchýře, děložního čípku, prostaty, tlustého střeva, hrtanu a jícnu a s 20% úbytkem rakoviny prsu po menopauze.
Všichni známe určitě beta-karoten, často ho suplementuje před dovolenou, abychom se opálili a nespálili :). Zde je potřeba zdůraznit, že příroda je skutečně mistr v tom co dělá. Takže nechme suplementy v lékárnách a přijímejme zeleninu i ovoce v čerstvém stavu z našich zahrádek nebo od blízkých farmářů. Jak vám zdravý rozum napoví, syntetický beta-karoten i jiné doplňky se chovají úplně jinak než přirodní. Karoteiny nejlépe fungují společně, tedy ne odděleně v mrtvé tabletě, ale společně v živé mrkvi.
Každý z nás alespoň jednou za život slyšel: „ Jez mrkev, ať máš zdravé oči.“ Můžeme s touto odvěkou pravdou zcela souhlasit. Mrkev je zdrojem luteinu, zeaxantinu a dalších dvou karotenoidů jež svým působením předchází vzniku degenerativních onemocnění očí. Vitamín A, které si tělo z vyrobí z betakarotenu a alfakarotenu chrání naše před šeroslepostí.
Za zmínění také stojí vysoký obsah vlákniny, která jak víme, urychluje pohyb střev.
Nežádoucí je občas nahořklá či natrpklá chuť, kterou způsobují terpenoidy.
Co říci více? V mrkvi také najdeme vápník, draslík, hořčík, fosfor a samozřejmě vitamín C.

Přichází chladnější počasí, tedy nejvhodnější čas zařadit do našeho jídelníčku kořenovou zeleninu a tedy MRKEV jak ve vařeném tak syrovém stavu. Dobrou chuť :).

Napsat komentář