Cesta Vážky Vi.

BylinkyHerbs

První zásadou při použití bylinek v praxi je předcházení nemocem. V tomto mají bylinky snad největší význam. Vždyť co může být moudřejšího než léčit nemoci již v zárodku a nedovolit jim rozvinout se. I když se nemoc projeví, mohou bylinky v mnoha případech pomoct nebo vhodně doplnit ostatní léčebné postupy.
Je však potřeba uvědomit si, že člověk je sám tvůrcem svého zdraví, udržuje ho, ale bohužel ho často i ničí. Máme své zdraví ve vlastních rukou a máme právo zacházet sami se sebou. Když onemocníme, máme právo zvolit si lékaře a následnou léčbu nebo využít tisíciletých bylinkářských zkušenosti a přírodních medikamentů z rostlinné říše.
I když hovoříme o léčivých rostlinách, nemůžeme obejít jiné důležité podmínky zdraví. Žádná choroba není samostatný problém, vždy je vlastně nemocný celý organismus a nemoc je jen jakýmsi projevem a varováním na nejméně odolném místě. Nestačí pít léčivý čaj, když se špatně stravujeme, trpíme nedostatkem vitamínu a živin, žijeme ve stresu (pracovní prostředí, rodinné a partnerské vztahy,…), bez pohybu na čerstvém vzduchu, bez sportu a relaxace. Při každé léčbě se snažme o komplexní působení na organismus, jehož jsou bylinky pouze jednou, i když významnou složkou. Uvažujme o tom, za jakých okolností choroba vznikla, a při léčbě se snažme odstranit nejen následky, ale i příčiny, a tím směrem zaměřme následující prevenci.
Další co je třeba si uvědomit, že na každý organismus neúčinkují bylinky stejně. Co někomu snadno pomůže, na jiného nezapůsobí. Proto je třeba účinky na vlastním organismu vyzkoušet a v případě potřeby použít jinou, podobně účinkující bylinu.

Třezalka tečkovaná
Třezalka je léčivá rostlina, drogou je kvetoucí nať sbíraná po rozkvětu hned ráno (podle lidových pověstí nejlépe na svatého Jana – 24.6.)
Využívá se jako středně silné antidepresivum, v této indikaci má prokázanou účinnost. Působí rovněž proti bakteriím a podporuje látkovou výměnu. V lidové léčbě se používá při léčení zánětů nebo kožních ekzémů, zevně i vnitřně k léčení ran, pohmožděnin a zlomenin. Třezalkový olej má zklidňující a antidepresivní účinky, je vhodný k léčbě popálenin, omrzlin, ran, hemeroidů a vředů.
Třezalka může mít závažné nepředvídatelné interakce celou řadou běžně používaných léčiv…snižuje účinky hormonální antikoncepce…

Mateřídouška obecná
U nás roste několik druhů mateřídoušky, všechny jsou velmi podobné a z léčebného hlediska zcela rovnocenné. Ve středověku byla mateřídouška používána při epidemiích, neboť má výrazné antiseptické účinky, bránící rozšiřování mikrobiální nákazy. Mateřídouška tvoří důležitou součást čajů proti kašli. Je jedna z mála, která léčí i zastaralé choroby a chronické stavy, svým odhleňovacím účinkem pomáhá při kašli dětí. Čaj z mateřídoušky pomáhá i při menstruačních potížích, uvolňuje křeče, odstraňuje nepříjemný zápach z úst, zabraňuje tvorbě plynatosti. Její další dobrou vlastností je, že posiluje organismus, což ji předurčuje k využívání při nervovém vyčerpání a přepracovanosti. Při vnějším použití je velmi dobrou přísadou do koupelí pro slabé děti, při revmatismu a loupání v kloubech.
Rostlina má dlouhé období kvetení, od začátku léta až do podzimu a po celou tuto dobu ji můžeme sbírat.

Meduňka lékařská
Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum, často velice nápomocné při problému s nespavostí. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Z nových poznatků bývá zmiňován i protivirový účinek, zvláště u herpesvirů. Proslulý lékař a přírodovědec Paracelsus ji nazýval elixírem života.
Má jemnou citrusovou vůni, pro kterou je možné ji využívat v kuchyni.
Pro zpracování je důležité vědět, že meduňka se suší rychle, ne však na slunci.

Máta peprná
Máta se pěstuje na celém světě jako koření i jako léčivka. Již po celá staletí poskytuje máta peprná úlevu při špatném trávení, nachlazení a bolestech hlavy. Zklidňuje zažívací ústrojí, mírní křeče a napětí svaloviny střevní stěny, zmírňuje poruchy trávení, příznaky dráždivého tračníku a jiné zažívací potíže. Máta také utišuje svalové bolesti, zmírňuje kašel a slizniční městnání způsobené nachlazením nebo alergií. Pomáhá uvolňovat ucpaný nos a osvěžuje dech. Užití mátového oleje do kůže, utišuje bolesti podrážděním nervů, které přenášejí pocity chladu a zároveň tlumí nervy přenášející pocity bolesti, proto velmi účinně zmírňuje svalové bolesti.
Jako léčivka je máta sklízena v létě, těsně před rozkvětem.

Kostival lékařský
Jak již napovídá jméno, kostival je nejlepší ze všech rostlin proti onemocnění kostí, přičemž se používá především zevně. Výborně pomáhá při zlomeninách a vyvrtnutích, při zánětech kostí, vaziva a žil, při krevních podlitinách a sraženinách, při natržení svalu, zkrátka při všech bolestech kostí, svalů, kloubů a kloubních pouzder. Jeho výhoda je, že podporuje scelování kostí a tvorbu kloubního mazu při vysychání.
Vnitřní užívání kostivalu se nedoporučuje, ale v podobě čaje při žaludečních a dvanácterníkových vředech.
Nejúčinnější je kořen, který se vykopává bud na jaře, když rostlina začíná vyhánět listy nebo na podzim, kdy listy již zežloutnou.

Heřmánek pravý
Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií. Používá se do čajů na všechny druhy zánětů, při poruchách menstruace, proti různým křečím a na zmírnění bolestí. Velmi dobře účinkuje v dětském organismu, proto se v malém množství přidává do všech dětských čajů. Při vnějším použití se využívá k obkladům na hojící se rány, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst a podobně.
Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalacích při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek i jako přísada do různých bylinných koupelích.
Z heřmánku sbíráme pouze rozkvetlé úbory, zbytek natě se někdy může přidat do koupele, ale ne do čajových směsí.

Levandule lékařská
Ve starověku se rostlina používala především do koupelí a pro kosmetické účely. V dnešní době slouží v první řadě jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si i s třesavkou, migrénou a hysterickými stavy. Další osvědčené použití levandule je při astmatu, žaludečních kolikách, nadměrné plynatosti. Mírně prohání a je dobrá i na játra a žlučník. Inhalací levandule se urychluje léčení katarů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura slouží jako kloktadlo. Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Olej léčí dobře vředy, infikované rány a povrchové záněty.
Z rostliny se sbírá květ hned, jak začne kvést. Do koupelí lze použít celou usušenou nať. Důležité je skladovat levanduli na suchém a hlavně tmavém místě v dobře uzavřených obalech.

Komentáře

První komentář

Upozornění na