Banány

Banány pro nás příroda připravila v praktickém balení. Slupka je chrání před znečištěním, snadno ji oloupeme, takže je na rozdíl od pomeranče můžeme konzumovat kdekoliv a kdykoliv :). Nejen díky tomu je banán jedním z nejoblíbenějších plodů.
Banány mají trochu poškozenou reputaci vzhledem k hojnému obsahu sacharidů. To je pravda, ale není to tak divoké jak se může na první pohled zdát :). Vezmeme to ze široka :)…Pro prevenci obezity a diabetu aj. je vhodné upřednostňovat potraviny s nízkou glykemickou náloží (glykemická nálož hodnotí skutečný vliv potraviny na hladinu krevního cukru). Proč, protože potraviny s nižší glykemickou náloží zvyšují hladinu krevního cukru pozvolna, tělo má tedy dostatek času, aby se přizpůsobilo a správně na situaci zareagovalo. Naopak potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako je bábovka, ale i například musli, zvyšují hladinu krevního cukru rychle. Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru pro nás není vhodná a tělo na ní musí reagovat. Zdraví rozum Vám jistě říká, že z dlouhodobého pohledu nám vysoká hladina krevního cukru ubližuje a škodí.

Glykemická nálož cca 100 g středně zralého banánu je 12.
Za nízkou hodnotu jsou považované hodnoty do 10, za střední hodnoty mezi 10-20 a za vysokou více jak 20. Pro představu glykemická nálož ve 100 g jablka je 4,6; mrkev vařená 7,2; okurka salátová 0,3; ovoce sušené 35,6; a například bábovka 25,3. Takže hodnota banánu se nachází na dolní hranici středních hodnot, což v porovnání s ostatním ovocem není vítězství, ale z celkového pohledu ani prohra.
Takže je vhodné vzít tuto sacharidovou skutečnost v potaz, ale není nutné banány kvůli ní úplně diskriminovat :).
Navíc je potřeba říci, že hodnota sacharidů se v průběhu zrání banánu mění. V nezralých plodech se sacharidy vyskytují převážně ve formě škrobů, během zrání se škrob mění na jednodušší cukry, to si můžeme ověřit i na chuti, když je banán přezrálý má až cukernatou chuť. Tedy čím zralejší banán, tím vyšší glykemická index, glyk.nálož.
Dost už bylo cukrů. Banán má jiná bohatství :). Naši pozornost si zaslouží hlavně vláknina a draslík. Jeden střední banán má cca 3-4 g vlákniny a cca 422 mg draslíku.
Vlákninu obsahu rozpustnou i nerozpustnou, což působí příznivě nejen na naše střeva, ale i na hladinu cholesterolu v krvi.
Banány mají cca 422 mg draslíku a 1 mg sodíku na 100 g což je téměř ideální poměr, protože strava bohatá na draslík s nízkým obsahem sodíku snižuje rizika srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku aj. Zásadní roli, kterou draslík v našem organismu sehrává je udržování integrity buněk, udržuje rovnováhu tekutin a elektrolytů a pravidelný tlukot našeho srdíčka.
Pokud máme nedostatek draslíku v těle, můžeme se cítit unaveně, slabě, případně pocítíme křeče svalů. Vyšší příjem potřebujeme při vyšší fyzické námaze, když hodně solíme a například v létě když se hodně potíme,…ale POZOR, draslíkem se můžeme předávkovat a to v případě budeme-li pravidelně užívat více jak 25 gramů.
Banán dále obsahuje významné množství vitamínů skupiny B, jakož i hořčík, které chrání naše srdíčko.
Pro zajímavost:
Doktor Dr. Dhamra Singh Khalsa řekl: „Žena, která si chce po celý život uchovat mládí, by měla jíst jeden banán každý den.“ :)
Banán lze použít nejen vnitřně, ale také v péči o citlivou pleť. Banán rozmačkáme vidličkou na kaši. Smícháme se 2 lžicemi olivového oleje, kapkou citronové šťávy a cca 2 lžícemi bílého jogurtu. Naneseme na obličej a necháme cca půl hodinky působit.

A co se slupkou?
Vnitřní strana slupky je bohatá na nutriční látky, takže před vyhození seškrábněte a zdlábněte :) nebo pokud máte drobná poranění kůže, může urychlit hojení ranky, když vnitřní stranu slupky opakovaně na ránu přiložíte.

Níže odkaz na zajímavé video o putování banánu :)

https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10005089-banany

Borůvky
BorůvkyVšichni známe borůvky a většina z nás je od dětství sbírá. Vzpomínám si, že většinou jsme z lesa jako děti odešly s prázdnými kbelíčky a modrý od hlavy až k patě. Za to babička je poctivá sběračka, vždy měla plnou bandasku.
Jako děti jsme nevnímaly jaký nám roste v lese poklad :). Tuto skutečnost bych ráda připomněla.
Borůvky jsou považovány za jedny z nejzdravějších potravin. Také jsou známé svojí reputací potraviny která chrání paměť.
Plody borůvek obsahují mimořádné množství vitamínů, minerálů a jiných účinných látek. Obsahují sloučeniny, jako je např. anthokyanin, jež má antioxidační a protizánětlivé účinky. Zabraňují tedy oxidačnímu stresu, který je přítomný u většiny závažných nemocí, jako je Alzheimer, Parkinson, srdeční onemocnění, diabetes atd. Borůvky toho ale dokážou mnohem více a to jak jsme již zmínila na začátku, udržují dobrou paměť.
Co to znamená?
Staré neurony v mozku jsou s věkem stále línější a línější si povídat. Nekomunikují a časem dochází k tomu, že začínáme blbnout. Také dochází ke zhoršení koordinace a rovnováhy…a teď přícházejí na řadu borůvky :). Obsahují totiž látky zvané polyfenoly, které zlepšují komunikace neuronů mezi sebou, ale pozor, také nepomáhají vytvářet neurony nové.
Dokonalá potravina pro náš mozek. Je také prokázáno, že pravidelná konzumace borůvek zlepšuje zrak. V nějaké studii jsem četla, že v začátcích letectví této skutečnosti využívali piloti. Dnes už je skutečně prokázáno, že borůvky zlepšují noční vidění, chrání proti zhoršení šedého a zeleného zákalu, pomáhají namáhaným očím.
V případě borůvek bych mohla v jejich kladech pokračovat skutečně dlouho. Takže bych to shrnula tak, že u borůvek se skutečně hodí říci, že jsou super potravinou.
Jak se všemožně dají použít borůvky?
Čerstvou šťávu z borůvek také můžeme použít jako potěr na kožní ekzémy, lupenku.
Můžeme je také použít jako kloktadlo na bolest v krku, pouze je naředíme vodou.
Dobrá zpráva je, že podle průzkumů ani mražením neztrácejí svoje hodnoty.

Lze je jíst syrové, zamrazit, či usušit. Optimální je hrstička borůvek denně.
Takže krmme se borůvkami do sytosti a děkujme přírodě za dary, které nám dává.

Borůvkový čaj proti dětskému průjmu
Borůvky rozvaříme v malém množství vody, rozmačkáme, přecedíme a po trošce podáváme. Tato varianta je vhodná i pro kojence jimž naředíme a podáváme z láhve.

Jahody

Jahůdky jsou úžasná záležitost, a to nejen svojí barvou :).

Jahůdky jsou cca z 90% tvořeny vodou. Obsahují červené barvivo, jsou bohaté na kyselinu listovou a mají vyšší obsah vitamínu C.

Léčivé účinky jahod:

příznivě podporují imunitní systém

pomáhají při hotení ran

rozpouštějí ledvinové, močové a žlučové kameny

vyživují nervy a mozek

posilují kosti i kůži

zastavují průjmy

odvádějí z těla přebytečnou vodu

snižují krevní tlak

působí protizánětlivě a antibakteriálně

povzbuzují činnost štítné žlázy

Jahody trochu jinak….

Pleťová maska na unavenou pleť
Zralé jahody rozmačkáme a smícháme s bílým jogurtem a trochou vody. Promícháme a dáme vychladit do lednice. Následně neneseme na obličej a necháme působit cca 20 minut.

Pleťová maska na mastnou pleť
Rozmačkané jahůdky smícháme s ušlehaným bílkem a mlékem. Vše rozmícháme a přidáme trochu jedlé sody na zahuštění. Naneseme na obliček a necháme působit cca 15-20 minut.

Masky vždy splachujeme vlažnou vodou.

 

Ovesné lívanečky s jahodami (cca 4 porce)

8 bílky + 4 celá vejce

120 g ovesných  vloček

200 ml polotučného mléka

půl banánu

skořice

trocha hnědého cukru

jahůdky na dochucení a dozdobení

Banán rozmačkáme vidličkou, všechny suroviny smícháme a nasucho do zlatova osmažíme. Lívanečky polejeme rozamčkanými jahodami, popř. jakůdkami s b. jogurtem.

Výborná snídaně, ideálně když Vám ji někdo udělá :)…

 Maliny

malinyMaliny si určitě zaslouží naši pozornost, ještě stále je můžeme sklízet na našich zahrádkách nebo nasbírat v přírodě.
Takže neváhejme a dlabejme, dokud jsou čerstvé :).
Maliny obsahují vápník, hořčík, fosfor, draslík, vitamín C a vitamín K, důležitý pro pevné kosti.
Maliny jsou vynikajícím zdrojem vlákniny. Z jednoho šálku malin získáme až 8 g vlákniny.
Jsou jednoduše chutnou a bohatou zásobárnou vlákniny.
Nejen vláknina je řadí na seznam zdravých potravin. Maliny obsahují kyselinu ellagovou.
U kyseliny ellagové je prokázáno, že má schopnost ničit rakovinotvorné buňky, aniž by měla vliv na buňky zdravé. Podle studíi Memorial Sloan- Ketterin Cancer Center, má kyselina ellagová a antivirové a antimikrobiální účinky.
Maliny jsou také boháté na anthokyaniny, které pomáhají při artiritidě.
Další pozitivní účinky malin
Snižují horečku
Mají protizánětlivé účinky
Snižuji vysoký krevní tlak
Snižují hladinu cholesterolu v krvi
Podporují krvetvorbu
Pomáhají s očními problémy a šerosleposti
Čistí střeva

Takže jezme co nám příroda přináší a hlavně jezme pestře :).

 

Jak se vyznat v ovoce i zelenině

http://www.stream.cz/peklonataliri/817440-jak-se-vyznat-v-ovoci-a-zelenine

Ovoce a zelenina

http://www.stream.cz/peklonataliri/817440-jak-se-vyznat-v-ovoci-a-zelenine

Komentáře

První komentář

Upozornění na